Az excimer lézeres műtét megváltoztatja a szaruhártya geometriáját. Egy ilyen művelet eredményeként az emberi optikai rendszer tökéletesebbé válik, és a páciensnek nem kell többé optikai korrekciós termékeket (szemüveget vagy kontaktlencsét) használnia.
Fontos megjegyezni, hogy az ametropia műtéti kezelése során a retina törőereje megváltozik, aminek következtében a képből érkező sugarak egyértelműen a makula zónába fókuszálnak. Ugyanakkor a látás jelentősen javul.
Miért csökken a látás?
A fénytörés a teljes szem optikai erejét jelenti. A fénytörést általában dioptriában fejezik ki. Ha ez a funkció károsodik, a látásélesség csökken, ami az életminőség romlásához vezet.
Az asztigmatizmus, a rövidlátás és a távollátás minden esetben a látásélesség csökkenésével jár. Bármilyen fénytörési hiba ahhoz vezet, hogy a sugarak fókuszpontja nem a retina síkjában, hanem előtte vagy mögött van. Ezért az ilyen betegeknél külső optikai eszközökkel (szemüveg vagy kontaktlencse) szükséges a látásfunkció korrekciója. Ez az igény némi kellemetlenséget okozhat, és néha nem biztonságos.
A refrakciós hibával járó betegségek közül a myopia a leggyakoribb. A statisztikák szerint a Föld lakosságának egyharmada szenved rövidlátásban. Ez a betegség bármely életkorban diagnosztizálható, de leggyakrabban a myopiás betegeket 8-16 éves korban diagnosztizálják. A jövőben a betegség stabilizálódhat vagy továbbhaladhat. A myopia mindenesetre befolyásolja az életminőséget, kényelmetlenséget okozva a betegnek, ezért fokozott figyelmet igényel a szakemberektől.
Meg kell jegyezni, hogy minden látássérülés kötelező korrekciót igényel. Sokan azt hiszik, hogy a látásjavító szemüveg használatakor csökken a látásélesség, de ez nem igaz. Ellenkezőleg, ha nem alkalmaz semmilyen korrekciós módszert, a szeme leállhat, ami idővel minden bizonnyal amblyopia kialakulásához vezet. Ebben az esetben még tökéletes látáskorrekció mellett sem lesz 100%-os
Miért van szükség lézeres látásjavításra?
Tekintettel arra, hogy sokan szenvednek fénytörési hibáktól (távollátás, asztigmatizmus, rövidlátás), a szakemberek folyamatosan új, hatékony kezelési módszereket fejlesztenek ki. Az egyik új módszer, amely rendkívül hatékony az ametropia kezelésére, a látásfunkció lézeres helyreállítása.
Annak ellenére, hogy mind a szemüveg, mind a kontaktlencse elterjedt, könnyen használható és megfizethető, naponta több ezren fordulnak szakemberhez lézeres látásjavítás elvégzésére.
Nagyon egyszerű megmagyarázni, miért történik ez. Először is, még a legmodernebb szemüveg is kellemetlenséget okoz tulajdonosának. Hosszan tartó viselés során nyomás keletkezik az orrnyeregben és a fülben, ami néha fájdalommal jár. Ezenkívül a szemüveg viselése nagyon kényelmetlen télen, mivel meleg helyiségben a hőmérséklet éles változása esetén a szemüveg azonnal bepárásodik. Ráadásul az aktív sportolás során a szemüveg nemcsak kellemetlenséget okoz, hanem veszélyes is lehet.
A szemüveget, akárcsak a kontaktlencséket, el lehet felejteni vagy elveszíteni, így a körültekintő embereknek mindig van egy extra szemüvegük a pótlására.
Ha a megfelelő kontaktlencséket választja, kétségtelenül kevesebb kellemetlenséget okoz. Például a lencsék nem párásodnak be, nem gyakorolnak nyomást az orrnyeregre, és kényelmesek az aktív tevékenységekhez. Bármilyen lencse használatakor, még a legmodernebbek esetében is, csökken a szaruhártya sejtjeinek oxigénkoncentrációja. Ennek eredményeként az alatta lévő rétegekből származó erek elkezdenek benőni a szaruhártya felé, és idővel száraz szem szindróma is kialakulhat. Leggyakrabban a kontaktlencse-használat megkezdése után 5-10 évvel visszafordíthatatlan elváltozások jelentkeznek a szemben. Ezt követően a betegeknek gyakran át kell váltaniuk szemüvegre, vagy más alternatívát kell keresniük.
A fénytörési hiba lézeres korrekciója segít a páciensnek örökre lemondani a kontaktlencsékről és a szemüvegekről, így ez a kezelés magas életszínvonalat biztosít.
Fontos tudni, hogy nem minden beteg alkalmas az ametropia lézeres kezelésére. Például a 18 év alatti gyermekek nem végezhetnek lézeres korrekciót, mivel a szemgolyó növekedése még nem fejeződött be. Ebben a betegcsoportban a szemüveg és a kontaktlencse az egyetlen lehetséges módja a látásélesség javításának. Ebben az esetben fontos a lencsék helyes viselése, hogy ne okozzon visszafordíthatatlan elváltozásokat a szaruhártyában. A szemész segít ebben, ha rendszeresen felkeresi őt, és figyelemmel kíséri a látásváltozások dinamikáját.
Preoperatív felkészítés a lézeres látásjavításhoz
A lézeres látásjavító műtét elvégzéséhez először átfogó szemészeti vizsgálatot kell végezni. A diagnózis során az orvos külön-külön értékeli a szemgolyó állapotát és annak összes szerkezetét. Sok fontos paramétert is mérnek.
A fő diagnosztikai módszerek a következők:
- Visometria, azaz a látásélesség mérése;
- Pneumotonometria, amely szükséges az intraokuláris nyomás értékének meghatározásához;
- Pachimetria, amely során a szaruhártya vastagságát mérik;
- Autorefraktometria, amelyben a szem fénytörését automatikusan meghatározzák;
- A szem hosszának méréséhez szükséges echobiometria;
- Perimetria, vagyis a látómező határainak meghatározása;
- A Schrimer-teszt szükséges a termelt könnyfolyadék mennyiségének felméréséhez;
- A szaruhártya számítógépes topográfiai elemzése, amely modern módszer a szaruhártya szerkezetének tisztázására;
- A szemfenéki struktúrák vizsgálata előzetes maximális mydriasis után gyógycseppekkel.
A gondos preoperatív előkészítés és diagnosztika után az orvos nagy biztonsággal beszélhet arról, hogy milyen eredményekre számíthat a páciens a lézeres korrekciót követően. Ez lehetővé teszi a posztoperatív időszakban a leggyakoribb szövődmények elkerülését is.
Hogyan történik a lézeres látásjavítás?
A műtét során minimálisan invazív hatást fejtenek ki a szaruhártya anyagán, ami a felület görbületének megváltozásához vezet.
Miután az orvos excimer lézerrel korrigálta a szaruhártya alakját, a képből származó sugarak egy ponton konvergálnak, amely szigorúan a retina síkjában helyezkedik el. A modern orvostudományban alkalmazott összes módszer nagyon biztonságos, pontos és magas látásélességet biztosít.
Maga a lézeres látásjavító művelet átlagosan 10-15 percig tart. A műtét során helyi érzéstelenítést alkalmaznak, amelyet speciális szemcseppekkel végeznek. Ez lehetővé teszi a fájdalom minimalizálását mind az eljárás során, mind az után. A műtét befejezése után a pácienst körülbelül másfél óráig figyelik a klinikán. Ezután a beteget hazaküldik, miután előzetesen megadta az összes ajánlást. Fontos megjegyezni, hogy a lézeres látásjavító műtét gyakorlatilag nincs hatással a páciens életritmusára, vagyis a posztoperatív időszakban a korlátozások minimálisak.
Az orvos már a teljes orvosi vizsgálat szakaszában megadja az összes magyarázatot a műtét előtti és a helyreállítási időszak jellemzőiről. Ezen információk rendszerezéséhez nagyon kényelmes emlékeztetők vannak, amelyekben a páciens választ talál minden kérdésére.
Az excimer lézeres látás helyreállításának előnyei
Az excimer lézerrel végzett látásjavítás nagyon elterjedt eljárás, amelyre minden országban igény van.
A módszer előnyei a következők:
- Az eredmények megbízhatósága;
- Fájdalommentes;
- a végrehajtás sebessége (legfeljebb negyed óra);
- Biztonság;
- Manipulációk elvégzése ambuláns alapon;
- Lehetőségek széles skálája;
- Rövid helyreállítási időszak;
- Megjósolható és kiszámítható eredmény nagy pontossággal;
- Nincsenek vágások vagy varratok;
- Egyszerűség és hozzáférhetőség;
- Nincs szükség további vizsgálatokra;
- Nagy hatékonyság, amely egy életen át tart.
Meg kell jegyezni, hogy a lézeres látásjavítás széles lehetőségei ellenére ez a művelet nem garantálja a különböző szempatológiák hiányát a jövőben.
Ellenjavallatok a lézeres látás helyreállításához
Sajnos nem mindig lehetséges a látásfunkció lézeres korrekciója. Ennek a műveletnek az összes ellenjavallata két nagy csoportra osztható: ideiglenes és állandó. Az átmeneti ellenjavallatok közül a leggyakoribbak a szem (vagy a test egészének) visszafordítható patológiái. Ezeknek a betegségeknek a gyógyulása után teljesen lehetséges a lézeres korrekció. Ideiglenes ellenjavallatok a következők:
- Progresszív myopia, mivel a fénytörés nem stabil;
- Akut gyulladásos változások mind a szemben, mind a test más rendszereiben;
- Terhesség;
- Laktációs időszak;
- Változások a szemfenékben, beleértve a szakadásokat és a disztrófiás elváltozásokat;
- Degeneratív folyamatok a szaruhártya sejtjeiben.
Ha állandó ellenjavallatok vannak, a lézeres látásjavítás lehetetlenné válik. Ezek a következők:
- Vékony szaruhártya;
- Glaukóma;
- Lencse szubluxáció;
- Retina leválás;
- szürkehályog;
- Dekompenzált diabetes mellitus;
- Korábbi műtéti kezelés retinaleválás miatt.
Érdekes módon, még ha abszolút ellenjavallatok is vannak a lézeres látásjavításra, választhat egy hatékony alternatív kezelési módszert, amely segít a látás helyreállításában.
A fő különbségek a lézeres sebészet és más technikák között
A fénytörési hiba lézeres korrekciója többféle típust foglal magában. A név elolvasása után a legtöbb beteg nem érti a műtét lényegét, mivel főként rövidítéseket vagy bevett kifejezéseket használnak. A SuperLASIK REIC és LASIK műveleteinek megkülönböztető jellemzője a művelet második szakasza, amikor egy femtoszekundumos lézer vesz részt a folyamatban.
A gyakorlatban használt SuperLASIK kifejezés nem teljesen helytálló, mivel a betegek azt gondolhatják, hogy a hagyományos LASIK-technika valamivel alacsonyabb rendű, és rosszabb. A külföldi szakirodalomban pontosabb kifejezést használnak (egyedi LASIK). A fordításban ezt a műveletet személyre szabott LASIK-nak kell nevezni. Ez nem jelenti azt, hogy a hagyományos LASIK műtétnek vannak hátrányai. Csak bizonyos esetekben célszerű SuperLASIK-ot végezni, míg más esetekben egy egyszerű LASIK műveletre korlátozódhat. Éppen ezért a lézeres látásjavítás módszerének kiválasztásakor egyéni megközelítést kell alkalmazni, amely figyelembe veszi a preoperatív vizsgálat adatait.
Fontos különbség a FemtoLASIK és a hagyományos lézeres korrekció között, hogy a művelet teljesen érintésmentes. Az első szakasz, amelyben a szaruhártya felületi lebenyét mikrokeratom pengével vágják le, a FemtoLASIK-ban femtoszekundumos lézerrel hajtják végre. Ez a technika meglehetősen új, így még nem halmozódott fel elegendő tapasztalat a hatékonyságának és biztonságosságának egyértelmű meghatározásához.
Számos orvos úgy véli, hogy a femtoszekundumos lézer sokkal biztonságosabb, mint a mikrokeratom, de más szakemberek nem értenek egyet ezzel az állítással, és inkább a lebeny mechanikus kialakítását részesítik előnyben.
A lézeres látásjavítás másik új módszere a Smail művelet. Az eljárás során csak femtoszekundumos lézert használnak, és hiányzik a szaruhártyaszövetből a felszíni szelep kialakításának szakasza. Ebben az esetben a szaruhártya mély rétegeiben azonnal törésszakasz képződik. Ez utóbbit a szaruhártya felületi rétegeiben egy minimális (2-4 mm) bemetszéssel távolítják el speciális műszerrel. Ez a bemetszés szintén femtoszekundumos lézerrel történik.
Nagyon fontos megérteni, hogy a látás és a szem az egyik legfontosabb eszköz a külvilággal való emberi interakcióhoz. Kevesen értenek egyet azzal, hogy az embernek állandóan, azaz az év 365 napján szüksége van szemre. Ezért olyan fontos, hogy már kiskoruktól kezdve gondoskodjunk róluk.